ביטוח משכנתא

רוב הסיכויים שבמידה ואתם קוראים את המילים האלו, אתם בדרך לקחת הלוואה מהבנק לצורך רכישת דירה. ביטוח משכנתא הוא הדרך של הבנק לבטח את עצמו במקרה בו ללווה יתרחש אסון כלשהו וזה האחרון לא יוכל לעמוד בתשלומי ההלוואה. בצורה דומה הביטוח דואג גם לצד הלווה. במקרה בו שני בני הזוג חתומים על ההלוואה הבנקאית שנועדה לשם רכישת דירה חדשה ואחד מבני הזוג נפטר, יתרת התשלומים תהיה על חברת הביטוח על מנת לא להשאיר את העול בידי בן הזוג שנותר בחיים.

ביטוח משכנתא – לא רק מול הבנק

עד לא מזמן כל ביטוח משכנתא בוצע מול הבנק שהלווה את הסכום הכספי לצורך רכישת הדירה. הרעיון שעמד מאחורי העיקרון הזה היה שמאחר וכבר בוצעה עסקה מול הבנק, ניתן כבר באותה נשימה לשלם עוד סכום כסף צנוע יחסית ולסגור את העניין של ביטוח משכנתא. חשוב לדעת שכיום חברות ביטוח רבות מעניקות את האפשרות של רכישת ביטוח משכנתא ישירות מהן ללא צורך לערב בכך את הבנק.

לצעד כזה של רכישת פוליסה של ביטוח משכנתא מחברת ביטוח יש שני פנים. מצד אחד יכול להיות שעלות הפרמיה החודשית תהיה נמוכה יותר. עם זאת מצד שני, ישנו סיכוי לא רע שכאשר הבנק יתבע מחברת הביטוח את הפיצויים היא לא תערים עליו קשיים מיוחדים כיוון שתעדיף להמשיך ולהישאר אתו בקשרים עסקיים חיוביים. לעומת זאת ייתכן ועל אדם פרטי תערים לא מעט קשיים בדרך לתשלום הפיצויים.

מה יש לבדוק לפני שחותמים?

כאשר מדברים על ביטוח המבנה, יש לבדוק האם הוא כולל גם מרכיב של צמודי מבנה. כיסוי זה בא לבטח חלונות, ארונות ואלמנטים נוספים שאינם חלק מהבנייה עצמה. כמו כן חשוב לבדוק אם ישנו כיסוי לצד שלישי על מנת לאפשר התמודדות עם תביעות מצד השכנים בגין נזקים שנגרמו להם. כמו כן חשוב לשקול את האפשרות של ביטוח תכולה כאשר מדברים על ביטוח משכנתא. דבר נוסף ואחרון שנציין הוא עניין כפל הביטוחים. היו סמוכים ובטוחים שאינכם משלמים על סעיפים שאתם כבר משלמים עליהם לגורם אחר, לעתים אנשים משלמים עבור ביטוח חיים פרטי במקביל לביטוח חיים במסגרת ביטוח משכנתא. לתשומת לבכם.

מעבר בין פוליסות

גם במידה ולא ביצעתם סקר שוק מקדים וכבר חתמתם על פוליסה, דעו שמעבר בין פוליסות אינו כרוך בתשלום. אי לכך במידה והחלטתם בזמן האחרון כי אתם מעוניינים לעבור לחברה אחרת או לעבור מהבנק לחברת ביטוח פרטית, אתם יכולים לעשות זאת בקלות ובחינם. בכל מקרה, במידה ועוד לא החלטתם על הגורם המבטח ממנו תרכשו ביטוח משכנתא, ראוי ומומלץ לערוך סקר שוק מקיף טרם החתימה. איש מקצוע אמין שיעבור על הפוליסות השונות יוכל להעניק לכם חוות דעת מקצועית על החוזים השונים על יתרונותיהם וחסרונותיהם.