העסק פושט רגל? כך תקטינו את הנזק

יש מקרים בהם למרות ניסיונות היזם להציל את העסק, לא ניתן לעשות זאת, וקצו של העסק הולך ומתקרב. רגע לפני שהעסק קורס ופושט רגל, יש לפעול במהירות וביעילות כדי למזער נזקים וחשוב לבצע פעולות שונות, כל עוד הן חוקיות. כך, לדוגמה, מומלץ לפרוע את כל החובות לרשויות המס, בעיקר ניכויים שבוצעו כמו ניכוי מס במקור מספקים ומתשלומים לעובדים, וכדאי לנסות ולפרוע הלוואות פתוחות עליהן חתומים בני משפחה כערבים. בנוסף, אפשר לשעבד רכוש כנגד הלוואות ומומלץ למכור נכסים נזילים ולשמור את הכסף בצד לטובת סילוק חובות ולהסדרת חובות של נושים.

שלבים נכונים להליך פשיטת רגל

סגירת עסק אינה דבר של מה בכך – יש לזכור כי היזם השקיע שנים רבות ומשאבים רבים בהקמת העסק ובתפעולו לאורך השנים. עם זאת, עסקים רבים אינם מצליחים לשרוד מסיבות שונות ומגוונות. כאשר העסק אינו מסוגל לפרוע את החובות הנערמים, הוא עלול להגיע למצב של פשיטת רגל, מצב כלכלי מורכב המוסדר בחוקים.

כדי לפעול נכונה וביעילות, מומלץ לשכור את שירותיו של עורך דין לפשיטת רגל. כך ניתן לקבל ייעוץ משפטי מקצועי ולפעול בחוכמה כדי להציל רכוש, להקל על המשפחה ולעבור את התקופה המלחיצה והקשה בשלום, תוך הגעה להסדר עם נושים, עם בנקים ועם גורמים רלוונטיים נוספים. חשוב לפעול רק בהתאם לחוק ולא להסתכן בפעולות הגובלות בפלילים או המבוצעות כנגד החוק, מאחר שפעולות כאלו יגרמו לכם להסתבך עוד יותר.

הקפאת הליכים

במקרים מסוימים כדאי לפנות לבית המשפט בבקשה של הקפאת הליכים נגד העסק. עם זאת, כדאי לבצע זאת אם יש סיכוי להבריא את החברה או כאשר הנושים לוחצים על בעלי העסק ומסכנים את המשך קיומה של החברה. במקרים בהם ספקים ובנקים פועלים במסגרת ההוצאה לפועל והחלו לעקל את הרכוש והציוד של החברה, יש מקרים בהם עורך הדין ימליץ על הליך הקפאת הליכים, במהלך התקופה הוא ילווה את בעל העסק במגעיו להגיע להסדרת חובות מול הנושים ושאר הגורמים.

הקטנת הנזק

יש דרכים שונות באמצעותן ניתן להקטין את הנזק בעסק פושט רגל, אך עם זאת יש לפעול רק בהתאם לחוק ולאחר קבלת ייעוץ מקצועי הניתן על ידי עורך דין לפשיטת רגל. יש פעולות שאינן חוקיות ומהן יש להימנע, כמו העדפת נושים, העברת נכסים ללא תמורה, גלגול חובות והזמנת סחורה מספקים בידיעה כי לא ניתן לשלם להם.

כדי להקטין נזק, מומלץ לפעול מול הנושים השונים כדי להגיע להסדר חובות, ראוי לציין כי לאחר שהנושה מבין כי לא יוכל לקבל את מלוא כספו, הוא יעדיף להגיע במהירות לפשרה ולהסדר החוב. ניתן לנסות ולהציל נכסים במסגרת החוק באמצעות העברתם לקרובי משפחה, אך יש לקבל תמורה בעד הנכס, אחרת ניתן לבטל את ההעברה. כמו כן, אם בעל העסק אינו ערב אישית לחובות העסק, עליו לא למהר ולהפוך לערב, מאחר שהוא עלול לאבד את כל חסכונותיו ואת רכושו הפרטי, ולסבול ממצוקה כלכלית ממנה יתקשה לצאת.