זכויות עובדים במקרה של תאונות עבודה

לאחר תאונת עבודה או כל סוג של פגיעה בזמן העבודה, נוצרות זכויות עובדים כדי להקל על העובדים שנפגעו ולפצות אותם בשל הנזק שנגרם להם. בטרם הסברת זכויות העובדים במקרה של תאונות עבודה, חשוב קודם כל להבין מהי תאונת עבודה.

תאונות עבודה

תאונת עבודה תיחשב לכזו במידה ותתרחשנה האפשרויות הבאות:

  • התאונה נגרמה פיזית במקום עבודתו של העובד.
  • התאונה נגרמה בזמן שיצא העובד מביתו אל העבודה או להפך, בחזרה ממנה.
  • העובד נפגע מחומרים כימיים במקום העבודה, או חומרים שונים שגרמו נזק לבריאותו, למשל פגיעה בשמיעה או מחלת ריאות.
  • מדובר בפגיעה שהתרחשה לאורך שנים, במידה והעובד עבד באותו עיסוק.
  • מדובר בתאונת דרכים ביום העבודה למשל אם העובד נשלח על ידי המעסיק.
  • מדובר בתאונת דרכים בזמן נסיעת העובד אל מקום עבודתו ולהפך, בחזרה ממנה.

אם אתם עומדים באחד מהפרמטרים הבאים, ככל הנראה מגיעות לכם זכויות בשל תאונת עבודה וכדאי מאוד שתשקלו להגיש תביעה.

תביעה

אם החלטתם להגיש תביעה בגין תאונת עבודה עליכם להקפיד למלא היטב את טופס התביעה ולשים לכל פרט ופרט, מכיוון שכל אחד מהם בעלי משמעות רבה. כמו כן, עליכם לצרף את כל האישורים הרפואיים שמאשרים את פגיעתכם, לצד אישורים נוספים שאושרו ונבדקו על ידי רופא מתמחה בתחום הספציפי המתאים למהות התביעה.

הזכויות של נפגעי תאונות עבודה

אם נפגעתם בשל תאונת עבודה, כדאי מאוד שתדעו את זכויותיכם, ותבדקו מול עורכי דין המתמחים בתחום כל שעליכם לדעת. תאונות עבודה מזכות אתכם בתהליך החלמה, ריפוי, שיקום וכיוצא בזה (למשל אשפוז, תרופות, מכשור רפואי ועוד).
דמי פגיעה- במידה ונפגעתם בזמן העבודה ובשל הפגיעה אינכם מסוגלים לעבוד באותה עבודה או בעבודה אחרת שמתאימה לכם, הנכם זכאים לתשלום המכונה "דמי פגיעה". מדובר בתשלום המכסה את התקופה בה לא הייתם כשירים לעבוד בתחום. חשוב לציין כי הזכאות לדמי פגיעה הינם שלושה עשר שבועות ותו לא.

מה מגיע לכם?

אם הכירו בכם כנפגעי עבודה, מן הראו שתדעו אילו תשלומים מגיעים לכם. התביעה הראשונה שעליכם להגיש לביטוח לאומי הינה תביעה עבור דמי פגיעה. דמי פגיעה מהווים את התשלום המגיע לכם בעבור ימי ההיעדרות שלכם מהעבודה עקב התאונה שאירעה. חשוב לציין כי התקופה בה התשלום יינתן היא עד 90 יום. לאחר מכן תוכלו לקבל פיצויים חד פעמיים או קצבה, בהתאם לפגיעה הספציפית ובהתאם לאחוזי הנכות שנקבעו. זכרו כי מגיעות לכם גם הוצאות רפואיות עבור הליך השיקום שתעברו, גם הוצאות אלו ישולמו על ידי הביטוח הלאומי. במידה ונקבעו לכם 10% נכות או יותר, ייתכן ומגיע לכם גם שיקום מקצועי מטעם הביטוח הלאומי.

לסיכום, אם נפגעתם בתאונת דרכים, מעבר לחשיבות הגדולה של הטיפול הרפואי לצורך השיקום, יש גם חשיבות לטפסים ולדברים טכניים שיקלו עליכם לעבור את התקופה הקשה ויעזרו לכם לממש את הזכויות המגיעות לכם. החלמה מהירה!


תביעות תאונות דרכים הן נושא מורכב וכדאי להתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום.