חשיבותו של עו"ד דיני עבודה בישראל

אחד מהנושאים היותר בוערים כיום בעולם המשפטי בישראל, ובכלל הוא תחום דיני העבודה – בדגש על הקשר בין עובד למעביד, תנאי העבודה אופי ומימוש חוזה העסקה. מדובר בנושא רגיש ומורכב למדי במחוזותינו ומשום כך מחייב כל אזרח ועובד בישראל להיות מודע, ככל הניתן, לסעיפי החוק השונים שמורים על זכויותיו המרכזיות וכן חובותיו השונות וכיצד עליו לפעול בכל תרחיש.

כאמור בעיני רבים, תחום דיני העבודה בישראל נחשב לנושא חשוב בוער בעולם המשפטים משתי סיבות עיקריות: ראשית, יותר ויותר עובדים "נהנים" ממודעות גדולה יותר בדבר הזכויות שלהם – יותר עובדים מכירים בכך שיש להם זכויות ועל המעסיקים להעניק להם אותן ולהתייחס אליהם בכבוד. כמו כן יש היום לא מעט ארגונים ועמותות שעוזרות לעובדים בנושא זה; שנית, יותר מעסיקים עוברים על חוקי העבודה בצורות שונות – התחרות והמצב הכלכלי בו נמצאים עסקים וחברות רבות, גורמות לכך שמעסיקים רבים ינסו להקל על עצמם, בין היתר באמצעות פגיעה בעובדים שלהם. כל זה מוביל לעימות וצורך בהתערבות גורמים משפטיים, שלא פעם הנהנים ממנו הם עורכי הדין השונים וכן גורמים מקצועיים נוספים אחרים המתמחים בתחום.

כיצד נוכל להילחם משפטית כנדרש?

בשוק עורכי הדין הישראלי כיום ישנו מבחר של עו"ד דיני עבודה מובילים ומנוסים בתחום לצד גופים וארגונים משפטיים שונים המתמחים בדיני עבודה ועוסקים בהליכי ייעוץ וייצוג עובדים בבית משפט לענייני עבודה. במקרה ותדרשו גם אתם לצאת למלחמה משפטית הנוגעת לדיני העבודה, רצוי מאוד כי תערכו בדיקות מקדימות מרביות בכדי לבחור בצורה חכמה ומושכלת את הגורם/עו"ד אשר יוכל לייצג אתכם כנדרש – מוזמנים לבחון עניין זה באמצעות מספר תנאים חשובים, להלן:

  1. לכאורה טריוויאלי, אבל חשוב מאוד כי עורך הדין/גורם הנבחר יוכל להיות זמין בהקדם למקרה שלנו ויוכל לייצג אותנו תוך זמן סביר. כלומר, הוא יוכל לעזור לנו לסיים את הטיפול בנושא תוך זמן קצר ולא ניגרר ונידרש לאינספור טיפולים בנושא.
  2. מומלץ כי יהיה זה עורך דין/גורם שעסק רבות בעבר במגוון סכסוכים מורכבים בתחום דיני העבודה. מאחר ומדובר בתחום סבוך למדי, הרי שיש לא מעט מקרים בתחום, על כן אסור לבחור עו"ד שניסיונו דל והוא התעסק רק בנושא אחד אלא במישהו שהתעסק במגוון מקרים ושיש לו ניסיון רב בכולם.
  3. כדאי לפגוש ולבחון היטב את אותו גורם בטרם בחירתו לתחילת התהליך וכן חשוב לבחון שהוא אכן מציאותי ומאמין בצדקתנו לאחר שחשפתם בפניו את המקרה. זה נכון לחפש את הניצחון המשפטי כל הזמן, אך יש מקרים בהם זה לא בהכרח אפשרי. לכן הוא צריך להיות כזה שיוכל להמליץ לנו להתפשר, זה יהיה הרבה יותר חכם מאשר לרדוף את הניצחון שלא בהכרח יגיע.
  4. חשוב גם לנסות ולמצוא בגורם המדובר מאפיינים של דמות שתוכל להכיל וללוות אותנו גם ברמה האישית – תמיד כדאי לקבל איש מקצוע שיהיה לצדנו לאורך כל הדרך ולא רק ייצג אותנו ברגעים מסוימים.