מימוש הסכם ממון

מימוש הסכם ממון בין בני זוג העומדים על סף גירושין

שנות הזוגיות והנישואין הראשונות הינן בדרך כלל שנים יפות, בהן העתיד נראה ורוד, החלומות בשמים והאהבה בוערת. אך על פי הסטטיסטיקות העגומות, אצל אחד מכל שלושה זוגות נשואים אש האהבה דועכת, והמחלוקות מביאות את בני הזוג אל עבר צעדים של פרידה וגירושין. בפני בני זוג העומדים לקראת גירושין עומדות שתי אפשרויות להסדר כלכלי: להתבסס על חוק יחסי הממון (שנחקק בשנת 1974, ועל כן תקף רק למקרים של נישואים שנערכו אחריו) המסדיר את חלוקת הרכוש המשותף, או לממש הסכם ממון שעליו חתמו מבעוד מועד. לפניכם מדריך אודות האפשרות של מימוש הסכם ממון במצבי גירושין.

מהו הסכם ממון?

במהלך חיי הנישואין צוברים בני זוג רכוש משותף, או הופכים לבעלים משותפים של רכוש שהיה בידי אחד מהם כיחידים. לשם הדוגמא, זוגות רבים רוכשים דירה לאחר נישואיהם, מכונית, מכשירים יקרי ערך שונים ואף מפקידים כספים בחסכונות בנק רגילים או בחסכונות פנסיוניים. הסכם הממון מסדיר את האופן שבו יחולקו כל הנכסים המשותפים, הללו ואחרים, בין בני הזוג בעת פרידה בעתיד. הסכם הממון נערך באופן מוסכם ומתוך נסיון לחלק באופן הוגן ומאוזן, וכמובן מקובל על שני בני הזוג, את כו המשותף. הסכם ממון הינו מסמך בעל תוקף משפטי, וזאת במקרה שבו בני הזוג פנו לאחר כתיבתו ועריכתו לאשררו בחתימה. בני זוג שטרם נישאו או שאינם מעוניינים להינשא יכולים לאשר את המסמך באמצעות חתימה של נוטריון או רשם נישואין (בהתאמה) ואילו בני זוג נשואים זקוקים לחתימה של בית הדין הרבני או בית הדין לענייני משפחה.

מדוע לחתום דוקא על הסכם ממון?

אם קיים חוק מדינה הנוגע ליחסי ממון, מדוע יש זוגות הפונים לערוך הסכם משל עצמם? כלומר, מה מייחד את הסכם הממון ומה גורם לאנשים להעדיף אותו על פני הסתמכות על החוק? הסכם הממון מאפשר לבני הזוג לחתום על חוזה שהם יוצרים, מתוך גמישות והתחשבות. חוק יחסי הממון נוהג חלוקה "שווה" והדדית, ואילו ההסכם מאפשר לקבוע חלוקה בלתי שווה או כראות עיניהם של בני הזוג במקרים בהם למשל לאחד מבני הזוג רכוש רב משל השני, או במקרים של ירושה שנתקבלה במהלך הנישואין ואין רצון לחלוק אותה באופן שווה לאחר הגירושים.

באילו תחומים עוסק הסכם ממון?

מאחר והסכם ממון נערך בדרך כלל בתור הזהב הזוגי, בימים של אהבה וחסד, הרי שניתן לקבוע בו בנחת וביישוב הדעת דברים שיכולים להקל על תהליך פרידה עתידי, חלילה, מבלי להיקלע לסחבת ופלונטר רגשי מיותר. בבוא העת, עשוי הסכם הממון גם להקל על ההידיינות והתקשורת בין בני הזוג, שנקלעו למשבר. בין היתר הסכם ממון מונע סרבנות גט, מאפשר לקבוע חלוקת משמורת על הצאצאים המשותפים, וכמובן עוסק ברכוש המשותף, תשלומי המזונות, כספים וחסכונות וכן זכויות פנסיוניות.

הערכות למימוש הסכם ממון בהקשר פיננסי ופנסיוני

בני זוג המצויים בתהליך של מימוש הסכם ממון עקב ההחלטה להתגרש צריכים להיות ערים במיוחד לנושא של עריכת שינויים בתחומי הפנסיה, הביטוח והכספים האחרים שנצברו במהלך שנות הזוגיות. כל אחד מבני הזוג העביר עם השנים כספים לחסכונות ולקרנות הביטוח עבור עצמו ועבור הילדים המשותפים, ובמקביל דאג גם לתכניות פנסיוניות נוספות כגון: קרנות פנסיה, קופות גמל, קרן השתלמות, ביטוח מנהלים וכיוצא באלה. על מנת לשמור על הכספים ועל זכויותיכם, מומלץ שלא לנהוג בצעדים נמהרים ובשום מקרה לא לבטל תכנית ביטוח בטרם בדיקה. בהסכם ממון ניתן לקבוע כיצד לפצל את הפוליסות שלכם מבלי שתפגענה הזכויות שכבר נצברו לכם. מומלץ להיעזר במומחים בתחומי הביטוח והסכמי הממון על מנת לבדוק את תכניות החסכון השונות, ולבחון כיצד לחלקן באופן מושכל. כך למשל, מומחה בתחום ימליץ בדרך כלל לא לשבור תכניות חסכון, מאחר וקיים מס על משיכה מוקדמת. עם זאת, יועץ מקצועי יוכל להסביר באילו מקרים משיכת קרן השתלמות או שבירת תכנית פנסיה עשויה להשתלם או להועיל לכם.

בכל מקרה בעת ביצוע פעולות פיננסיות משמעותיות נכון להתייעץ עם רואה חשבון מוסמך ומנוסה שייתן דעתו גם בנושא תזרימי וגם בנושא מיסוי.