קבלת אזרחות למגורשי ספרד

בשנת 2015 אישר הפרלמנט הספרדי חוק מהפכני – מתן אזרחות לצאצאים של מגורשי ספרד במסגרת של אזרחות כפולה. המשמעות מבחינת הישראלים הינה זכאות לאזרחות במדינה אירופאית. עם זאת, מדובר בהליך שאינו פשוט במיוחד, ומוצא ספרדי ושם מתאים אינם מהווים ערבות לקבלת האזרחות באופן מידי. התקופה הבינונית לקבלת האזרחות על פי זכאות זו הינה שנתיים, והתנהלות בסיוע עורכי דין מקצועיים עשויה להקל עליכם את התהליך, למנוע טעויות של אנשים חסרי רקע בתחום, תרגומים בלתי מדויקים ותקלות נוספות שעשויות להרחיק את האישורים המיוחלים. להלן הנחיות מדויקות.

מה דורשים ממבקש אזרחות?

  • קשר מוכח לגירוש ספרד – תרגומים מדויקים של מסמכים המעידים על קשר למגורשים: שמות משפחה, תעודות לידה, כתובות וכן הלאה.
  • זיקה למדינה במידה זו או אחרת.
  • אישורים מטעם גורמים ראשיים בפדרציית קהילות יהודי ספרד בישראל או בספרד.
  • שליטה בשפה הספרדית ברמה מספקת.
  • עמידה בתחקיר שמבוצע על ידי נוטריון מקומי (ספרדי).
  • מבחן בנושא החוקה הספרדית והיבטים תרבותיים של המדינה.
  • היעדר תיק פלילי.

שמות משפחה זכאים

קיימת רשימה של כ-6,000 שמות משפחה המתקשרים באופן ישיר למגורשי יהדות ספרד. הטריוויאליים ביותר הם אלה המקשרים למקומות ספציפיים במדינה: סביליה, טולדו, טולדנו, קורדובה ודומיהם. בין השמות הנוספים ניתן למצוא שמות נפוצים יותר ופחות: מדנס, מדינה, מויאל, רמירז, סבאח, בן ישראל, אבוהב, ברזילי ועוד – חלק מהשמות אינם נשמעים ספרדים כלל, לכן כדאי לבדוק את הרשימות הקיימות ולהתייעץ עם נוטריון בכדי לבדוק אם שם המשפחה שלכם או של אבותיכם תואם אחד מהשמות המופיעים ברשימה.

היתרונות של הוצאת אזרחות ספרד

ספרד הינה חברה באיחוד האירופאי, מה שאומר שהאזרחות מעניקה אינספור יתרונות, לרבות לימודים אקדמיים חינם במדינות האירופאיות, חופש תנועה בין כל מדינות האיחוד האירופאי, ויזה אוטומטית לארה"ב וכן גישה למדינות נוספות שאליהן אי אפשר להגיע עם דרכון ישראלי בלבד. ראוי לציין שהאזרחות ניתנת לכל החיים – אך אינה עוברת באופן אוטומטי לילדים, ולכן יש לשקול גם את ההיבט הזה. במידה רבה, מדובר בפתרונות מתאימים לאנשים צעירים ממוצא ספרדי בעלי זיקה לשפה ולתרבות.

עלויות

מלבד התקופה הארוכה שנדרשת לביצוע כל התהליכים הכרוכים בקבלת האזרחות, קיים גם הפקטור הכספי – העלויות הבסיסיות של תהליך קבלת אזרחות ספרדית כרוך בתשלומים שנעים בין 800 ל-3,500 יורו ואף יותר. סכום זה כולל עלויות שכרי טרחה של עורכי דין ישראלים וספרדים, וכן תשלום אגרה עבור בדיקה מטעם הקהילה היהודית הספרדית.